Jak vybrat switch?

Switch je zařízení z oblasti počítačových sítí, které se stará o bezproblémové propojení většího množství zařízení. Přichází na řadu tehdy, kdy nestačí klasický router. S jakými parametry se u switchů při výběru setkáte?

Jak vybrat switch

Switche, neboli síťové přepínače, přijímají a odesílají data mezi jednotlivými zařízeními a koordinují síťový provoz. Užitečné jsou nejen ve firemní sféře a prostředí velkých kanceláří, ale také v moderních domácnostech, které jsou prošpikované počítači a chytrými technologiemi. Při výběru vhodného switche nezáleží pouze na počtu portů, parametrů důležitých pro výběr je více. Pojďme se na ně podívat.

Kdy vlastně potřebujete switch?

Switch budete potřebovat v situaci, kdy jste zaplnili všechny dostupné konektory routeru a nemáte již jak do sítě či k internetu připojit další zařízení. Do switche zapojíte buďto nová, nebo všechna koncová zařízení a ten pak připojíte k routeru. Switch tak plní roli chytřejšího rozbočovače.

Hub, switch a router − jaký je rozdíl?

  • Hub neboli rozbočovač je aktivní síťový prvek, který rozesílá data na všechny ostatní porty bez ohledu na to, na kterou adresu jsou data určena.
  • Switch odesílá data pouze zařízením, které je zužitkují, díky čemuž umožňuje rychlejší komunikaci většího počtu zařízení a zároveň šetří energii.
  • Router spojuje různé počítačové sítě a směňuje datové pakety mezi nimi. Umožňuje propojit více zařízení k jedné internetové přípojce.
Jak vybrat switch

Počet portů

Vzhledem k tomu, že je switch ze svého principu zařízení, které slouží k propojení většího počtu síťových prvků (počítače, tiskárny, NAS, televize, bezpečnostní kamera a další), je počet portů tím nejdůležitějším parametrem.

Zatímco do větších kanceláří a firem budou potřeba větší switche s 24 a více porty, v domácnosti si pravděpodobně vystačíte s 8 nebo 16 porty. Při výběru je potom dobré myslet na to, kolik portů budete potřebovat v budoucnu. Pokud se počet vašich zařízení bude rozrůstat, je lepší koupit větší switch s více porty, než aktuálně potřebujete.

Typy a rychlost portů

Všechny switche obsahují standardní síťové konektory RJ-45 známé z běžných počítačů. Převážně pro profesionální využití pak existují ještě další typy portů.

  • LAN port RJ-45 – nejběžnější port pro připojení počítačů, notebooků, síťových tiskáren a dalších periferií.
  • SFP – speciální konektor využívající optická vlákna, propustnost až 1000 Mbit/s.
  • Dual Personality – dvojité konektory, které obsahují jak RJ-45, tak port SFP. Můžete si vybrat, jaký kabel připojíte.

Ne všechny RJ-45 porty jsou rovnocenné. Liší se maximální přenosovou rychlostí (propustností).

  • Konektory 10/100 Base-T – umožňují přenosovou rychlost až 100 Mbit/s (Fast Ethernet).
  • Konektory 10/100/1000 Base-T – umožňují přenosovou rychlost až 1000 Mbit/s (Gigabit Ethernet)
  • Konektory 10 GbE (10 Gigabit Ethernet) – v současnosti nejrychlejší, 10× rychlejší než než Gigabit.

Před koupí switche se přesvědčte, zdali váš počítač, síťové disky nebo NAS danou rychlost skutečně podporují.

Přepínací kapacita udává jak rychle dokáže switch řídit komunikaci mezi zařízeními ve vaší síti a to na všech portech zároveň a v obou směrech toku dat. Paketová kapacita poté hodnotí, kolik milionů paketů dat o velikosti 64 B je switch schopen odeslat za 1 sekundu.

Jak vybrat switch

Funkce

Pokročilé funkce switchů budou zajímat ty, kteří s IT technologiemi více pracují a chtějí si vytvořit komplexní síť. Tyto funkce se samozřejmě promítají do ceny switche.

  • Management – pomocí rozhraní v počítači můžete spravovat síť, nastavovat pravidla, omezení a podobně.

  • Quality of service (QoS) – úprava rychlosti přenosu dat individuálně pro jednotlivá zařízení tak, aby jedno zařízení nezahltilo celou síť.

  • Power Over Ethernet (POE) – pomocí jednoho kabelu do zařízení ze sítě putují nejen data, ale také energie, která ho napájí.

  • Virtual LAN (VLAN) – umožní provozovat několik oddělených sítí v rámci jednoho aktivního prvku.

Mezi klíčové prvky kybernetické bezpečnosti patří například vlastní VPN, silný firewall, URL/IP/MAC filtrování, kontrola přístupu, pokročilé šifrování WPA3 nebo speciální portál pro registraci dočasného přístupu.

Provedení switche

Switch můžete zakoupit ve dvou variantách. Ta první je stolní switch v podobě krabičky (nejčastěji plastové), kterou můžete mít položenou na stole, poličce, skřínce nebo kdekoliv se vám to bude hodit. Stolní switche jsou vhodné hlavně pro domácnost.

Switch do racku se používá zejména v podnikových sítích. Tento switch se upevňuje do serverové skříně, kde víceméně visí ve vzduchu. Díky tomu se switch méně zahřívá, což je právě v profesionálním prostředí podstatné.

Je dobré zmínit i materiál, ze kterého je switch, respektive jeho pouzdro vyrobeno. Plast je levnější, ale více izoluje teplo uvnitř switche. Kovové provedení je dražší, ale lépe odvádí teplo z vnitřku switche ven do okolí. Z toho důvodu jsou výkonnější switche, které produkují více tepla, převážně v kovovém provedení pouzdra.

Switche se dají "stohovat", tzn. spojit do jednoho. Pokud jste si dříve pořídili switch s menším počtem portů a teď potřebujete další porty, můžete tento menší switch zapojit do již fungující sítě.

Jak vybrat switch

Cena

Nejlevnější switche stojí několik stovek korun, ty nejdražší potom i několik stovek tisíc korun. Rozpětí je velmi široké a hodně záleží na účelu využití a výkonnosti switche.

  • Do 1 000 Kč - ty nejlevnější switche s pěti nebo osmi porty lze zakoupit kolem 300 Kč. Jde však o základní zařízení s nízkou přenosovou rychlostí. Okolo 1 000 Kč již lze zakoupit kvalitní switche.

  • Od 1 000 Kč do 10 000 Kč - v této cenové hladině se prolínají switche pro domácí použití a switche pro komerční segment. Najdete zde velmi kvalitní zařízení, která budou mít až 24 portů a umožní vám plnohodnotnou a pohodlnou správu.

  • Od 10 000 Kč do 20 000 Kč - switche primárně určené do racku, až 48 gigabitových portů, velké paketové a přepínací kapacity a řada přidružených funkcí.

  • Nad 20 000 Kč - drahá zařízení s výkonnými přepínači a špičkovou latencí. Ceny nejlepších switchů snadno překonávají hranici 100 000 Kč.